HACCP jest systemem postępowania i narzędziem sektora żywnościowego, do którego wdrożenia zobowiązani są przedsiębiorcy funkcjonujący w całym łańcuchu żywnościowym.
Wymóg ten dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją, przetwarzaniem, transportem, handlem, świadczeniem usług cateringowych oraz żywienia zbiorowego jak również pakowania produktów żywnościowych.
Obowiązek ten wynika z Ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia z 30 października 2003 r. – Dz. U. nr 208, poz. 2020 oraz Rozporządzenia PE i RE 852/2004/WE z 29 kwietnia 2004 r.
Koncepcja powstania systemu sięga lat 60-70. Powstała jako wynik współpracy NASA, Państwowej Agencji ds. Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz laboratoriów wojskowych. W 1975 roku HACCP został uznany przez WHO. Przez kolejne lata swoje uznanie zdobywał również w innych międzynarodowych jednostkach.
Celem funkcjonowania systemu HACCP (Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) jest identyfikacja mogących pojawić się podczas produkcji i obrotu żywnością zagrożeń, ocena ryzyka ich wystąpienia oraz szybka eliminacja skutków zdarzeń niepożądanych, które mogą wystąpić. To najskuteczniejsze narzędzie, które pozwala zagwarantować że żywność nie zostanie zakażona i zanieczyszczona oraz, że zapewni bezpieczeństwo zdrowotne jej konsumentom.
Korzyści jakie można uzyskać z wdrożenia systemu HACCP to między innymi:
- zaangażowanie się pracowników w działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa żywności
- mniejsze zagrożenie wystąpienia niekorzystnych wyników przeprowadzanych kontroli sanitarnych
- zadowolenie klientów
- mniejsza ilość reklamacji
- potwierdzenie spełnienia wymagań prawnych
- wprowadzanie działań prewencyjnych eliminuje pojawienie się strat produkcyjnych
- ochrona interesów konsumentów, mniejsze zagrożenie wystąpienia chorób układu pokarmowego a tym samym mniejsze roszczenia finansowe ze strony klientów
- większe zaufanie do marki
- zapewnienie aktywności podejmowanych działań w razie wystąpienia sytuacji problemowych