WYPADKI PRZY PRACY I W DRODZE DO I Z PRACY
Z chwilą otrzymania informacji o zdarzeniu wypadkowym na pracodawcy ciąży obowiązek powołania zespołu powypadkowego, zadaniem którego będzie ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, a także sporządzenie niezbędnej dokumentacji.
Jeśli chcą Państwo zaoszczędzić czas i mieć gwarancję, że dokumentacja powypadkowa została sporządzona w sposób prawidłowy – nasi specjaliści służą pomocą!
- Oferujemy Państwu sporządzenie kompletnej dokumentacji powypadkowej w trybie przewidzianym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 01 lipca 2009r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z dnia 2 lipca 2009 r.)
- Oferujemy fachową pomoc przy dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych ze złożeniem dokumentacji powypadkowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych; Na życzenie poszkodowanego bezpłatnie sporządzamy wnioski o świadczenia przysługujące pracownikom z tytułu wypadków przy pracy np. wniosek o jednorazowe odszkodowanie do ZUS.
Postępowanie powypadkowe (dochodzenie powypadkowe) obejmuje czynności, których celem jest:
- dokonanie kwalifikacji prawnej zdarzenia – ustalenie, czy zdarzenie ma cechy wypadku związanego z pracą: „wypadku przy pracy”, „wypadku traktowanego na równi z wypadkiem przy pracy”, „wypadku w okresie ubezpieczenia wypadkowego – innego wypadku przy pracy” itp.;
- ustalenie, czy istnieją okoliczności wyłączające uprawnienia poszkodowanego do świadczeń odszkodowawczych;
- określenie środków i wniosków prewencyjnych, tj. przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do podobnych zdarzeń wypadkowych w przyszłości.
Dochodzenie przeprowadza pracodawca lub innym podmiot określony w przepisach prawnych.
-
- Zgłoszenia wypadku dokonuje poszkodowany (jeśli stan jego zdrowia na to pozwala) lub inna osoba, która to zdarzenie zauważyła.
Pracodawca ma następujące obowiązki:
- Udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy
- Zabezpieczenie miejsca wypadku
- Zawiadomienie o wypadku właściwego inspektora pracy i innych organów (wypadek ciżęki, zbiorowy, śmiertelny)
- Powołanie zespołu powypadkowego
- Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku
- Sporządzenie i zatwierdzenie protokołu powypadkowego
- Doręczenie protokołu powypadkowego poszkodowanemu
- Doręczenie protokołu powypadkowego właściwemu inspektorowi pracy (wypadek ciżęki, zbiorowy, śmiertelny)
- Zarejestrowanie wypadku
- Sporządzenie statystycznej karty wypadku GUS
- Określenie środków i wniosków profilaktycznych